“SİHİRLİ MADALYON’U” MAYA’DA ARIYORUZ

Dünya Tiyatrolar Haftası kapsamında Ana sınıfları, 1.2. ve 3. Sınıf öğrencilerimize yönelik olarak Okul Aile Birliğinin değerli girişimleri ile 3 Nisan 2018 Salı günü okulumuz konferans salonunda tiyatro gösterimi gerçekleştirilmiştir. Sahnelenen “Sihirli Madalyon” adlı oyun iki bölümden oluşmaktadır.
Oyun, iyi ve kötü çatışmasının yaşandığı küçük bir ülke de geçer. Kral sarayında bir davet verir ve müzisyen kızının bu davette keman çalarak, konuklara mini bir konser vermesini ister. Oyunun kötü karakteri Zorba, hem prensesin hem de ülkede müzik ile ilgilenen herkesin notalarını çalar. Notaları olmayan prensesin dikkati dağılır ve kemanını çalamaz. Kemanından kötü sesler çıkaran kızının düştüğü durum yüzünden sinirlenen Kral, ülkedeki tüm müzik aletlerini toplatır. Kızı dahil sanat ile uğraşan herkesi zindana kapattırır. Kızının yakın arkadaşı olan soytarı, prensesi zindandan kurtarır ve ülkede yaşanan bu duruma çözüm bulabilmek için yaşlı kahine giderler. Kahin onlara yalnızca müzik tanrısının yani Orf’un yardım edebileceğini söyler. Ama ona ulaşmak çok zordur. Böylece Prenses ve soytarıya sihirli bir madalyon verir. Bu madalyon ile üç engeli aşarak Orf’a ulaşan ikili; “sevgi” ve “dostluğun” önemini bir kez daha anlatmış olur. Macera dolu bu yolculuk sürpriz bir şekilde son bulur.
Etik değerler ve öğretilerle donanmış bu oyunu heyecanla izleyen öğrencilerimiz tiyatronun o büyülü dünyasını bir kez daha keşfetmiş oldular. Emeği geçen tüm oyunculara ve okul aile birliği üyelerimize teşekkür ederiz.

 

16
May
2018